Експрем'єр Великої Британії Борис Джонсон наголосив, що хронічна стратегічна двозначність НАТО щодо України стала одним із факторів, які спонукали російського диктатора володимира вутіна до вторгнення.
Джонсон написав про це в есеї "Україна має стати членом НАТО зараз" для збірки "Війна і нові горизонти".
"Ми дозволили собі говорити піднесено й легковажно про членство України в Північноатлантичному альянсі, не склавши жодного реалістичного плану чи програми, які підкріплювали би цю обіцянку. Самим лише озвученням перспективи членства України, цієї великої і в минулому невіддільної частини Радянського Союзу, ми, певна річ, зачепили росію за живе", - пише він.
Джонсон каже, що НАТО нічого не зробило, щоб "перевести цю обіцянку в практичну площину".
"Ми нічого не зробили для захист України. Не обіцянка членства в НАТО стала фатальною, а неспроможність її дотриматися", - наголосив експрем'єр.
путін відчув "вагання і в'ялу рішучість" та припустився катастрофічної помилки. Він вирішив, що Захід не буде допомагати українцям.
"Він помилився. Проте й ми помилилися в нашій неоднозначності. Урок для нас нині такий: будь-яка подібна двозначність має зникнути. Час формально запустити процес прийняття України в НАТО. Це означає, що на саміті у Вашингтоні влітку 2024 року ми повинні надіслати Україні повноцінне запрошення приєднатися до Альянсу, щойно закінчиться війна", - заявив Джонсон.
Усі аргументи проти членства України в НАТО погані. Їх потрібно відкинути перед самітом у Вашингтоні у 2024-му.
"Спочатку пропоную позбутися цієї думки вголос або десь глибоко в душі, що членство в НАТО є ніби якимось козирем, який треба буде розіграти під час майбутніх перемовин із путіним. Ще є ті, хто досі вірить у вирішення війни шляхом перемовин на противагу перемозі України. Ці люди вважають, що членство України в НАТО - це якась цінність, якою можна торгувати", - написав він.
Є декілька версій угоди, але всі з них мерзенні.
"Всі ці різні варіанти залежать від масштабу українського успіху на полі бою. Якщо українці йтимуть уперед і повернуть великий шматок сухопутного коридору, то припускають, що Захід міг би наказати путіну забиратися з усієї України (включно з Донбасом і Кримом), і тоді ми б погодилися, що Україна не буде членом НАТО. Якщо становище більше виглядатиме як безвихідне, Захід може сказати путіну: "Забирайся з території, окупованої після 24 лютого, а ми подбаємо про те, щоб Україна не вступила в НАТО", - вказав Джонсон.
Будь-який із цих кроків призвів би до катастрофи.
"Якщо ця трагедія закінчиться тим, що Україна не зможе й не приєднається до НАТО, ми не лише не виконаємо всіх обіцянок Альянсу включно з тими, що були дані у Вільнюсі, буде ще гірше. Це означатиме відмову від головного принципового питання, що обговорювалося до вторгнення путіна, коли той постійно заохочував НАТО дати йому обіцянку не приймати Україну", - вказав Джонсон.