Про це повідомляє пресслужба САП.
Мова йде про розкрадання бюджетних коштів під час розробки автоматизованої системи Центру оперативного керівництва Збройними Силами України "Дзвін".
Згідно з матеріалами слідства, у 2016 році Міністерство оборони уклало контракт на створення цієї системи з підприємством, яке не мало досвіду ані у розробці систем управління військами, ані в створенні спеціалізованого програмного забезпечення.
За чотири роки дослідно-конструкторської роботи технічне завдання на побудову системи незаконно змінювали 13 разів, що дозволило збільшити вартість робіт на 300 млн грн, а функціонал системи зменшити в десятки разів.
Лише на безпідставне корегування документації витратили понад 115 млн грн.
Як встановили САП та НАБУ, розроблена система не відповідає технічному завданню. Виявлено численні недоліки, зокрема несумісність з протоколами НАТО та відсутність інтеграції з іншими військовими системами.
Під час слідства виявлено, що особи, причетні до схеми, приховували важливу документацію. Після початку розслідування вони пришвидшили роботу і спробували безкоштовно модернізувати систему.
Однак через серйозні помилки в архітектурі доопрацювати систему "Дзвін" стало неможливо.
Серед підозрюваних:
- колишній заступник начальника Генерального штабу ЗСУ, генерал-лейтенант;
- ексначальник військ зв’язку ЗСУ, генерал-майор;
- ексначальник Управління розвитку автоматизації Генштабу ЗСУ, полковник;
- директор приватного товариства – головний виконавець контракту.
САП не вказує прізвищ підозрюваних, проте як повідомляє видання "Слово і діло", серед них – колишній заступник начальника Генштабу Радіон Тимошенко та ексначальник військ зв'язку ЗСУ Володимир Рапко.
Їхні дії кваліфіковано за ч. 5 ст. 191 КК України. Досудове розслідування триває.
"Дзвін" розробляли як автоматизовану систему управління та контролю бойовими діями на стратегічному, оперативному та частково тактичному рівнях.
Система повинна була працювати в напівавтоматичному та автоматичному режимах, генеруючи документи бойового управління, створюючи та відстежуючи картографічну інформацію, надаючи вичерпні дані про власні війська, їх забезпечення, розвіддані про противника, а також здійснювати розрахунки співвідношення сил і засобів для різних сценаріїв застосування.