Значно пошкоджені та старі банкноти банки та нефінансові установи зобов'язані обмінювати на нові. Про це повідомив Голова комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
https://gazeta.ua/articles/economics/_obminnikam-nakazali-prijmati-staru-ta-znoshenu-valyutu/1148009
Установам заборонили встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом.
"НБУ буде посилено контролювати ці питання, та у разі встановлення порушення прав споживача банком або небанківською фінансовою установою будуть застосовуватися заходи впливу від штрафів до зупинення можливості здійснення окремих видів валютних операцій", – йдеться у повідомленні.
Для банків передбачені штрафи у розмірі до 400 тис. грн і більше за суттєві порушення. Для небанківських фінансових установ – до 5% від розміру власного капіталу установи.
Нацбанк сформував перелік ознак значної зношеності купюр. Це:
- розірвані чи розрізані на частини,
- видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки,
- зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень,
- з плямами, включаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти,
- із загальними забрудненнями, включаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях,
- обпалені, пропалені, трухлі,
- з друкарськими недоліками,
- банкноти, які вилучені іноземною державою з обігу після дати, оголошеної банком-емітентом за наявності згоди банку-кореспондента відповідної держави на обмін цих банкнот.
Тепер українці зможуть обміняти стару готівку на нову. Якщо в установі відмовляють, можна посилатися на постанову НБУ.